1
دوست فاطمی‌ها، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان

IMG_5315.JPG

IMG_5305.JPG
رضا رضوی

IMG_5366.JPG
مهدی جمالی‌نژاد، شهردار یزد

IMG_5376.JPG

2

IMG_5404.JPG

IMG_5395.JPG
1396/10/11 دوشنبه با حضور مدیرکل کتابخانه‌های استان و جمعی از مسئولان شهر یزد نخستین کتابخانه سیار اتوبوسی استان یزد به بهره‌برداری رسید نخستین کتابخانه سیار اتوبوسی استان یزد پیش از ظهر یکشنبه 10 دی با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان، مدیرعامل سازمان موقوفات آستان قدس رضوی در استان‌های یزد و کرمان، شهردار یزد و جمعی از مسئولان شهرستان به بهره‌برداری رسید.

رقیه دوست فاطمی‌ها، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان یزد در آیین افتتاح این کتابخانه سیار با بیان این که استقبال از این کتابخانه بسیار مطلوب خواهد بود، اظهار داشت: تجربیات پیشین از راه‌اندازی کتابخانه‌های سیار در مناطقی که فاقد کتابخانه بوده‌اند، نشان داده است که مردم و کودکان مناطق شهری و روستاهایی که کتابخانه سیار به آنجا سر می‌زند، به این حرکت فرهنگی ارزشمند اقبال خوبی داشته‌اند.

وی با اشاره به اینکه پیش از این تنها 5 کتابخانه سیار مینی‌بوسی در استان فعال بوده است، تصریح کرد: این کتابخانه، نخستین کتابخانه سیار اتوبوسی استان است که به همت آستان قدس رضوی و شهرداری یزد راه‌اندازی شده و امیدواریم شاهد به حرکت درآمدن تعداد بیشتری از این کتابخانه‌ها در مناطق فاقد کتابخانه استان باشیم.

دوست فاطمی‌ها ادامه داد: اتوبوس‌ها همچنان که انسان‌ها را در مناطق مختلف جابجا می‌کنند، می‌توانند حامل اندیشه و آگاهی برای مردمی باشند که از نعمت کتابخانه‌های ثابت بی‌بهره‌اند و جای خرسندی است که اولین کتابخانه سیار اتوبوسی استان، با رنگ و بوی امام مهربانی‌ها، حضرت علی بن موسی‌الرضا(ع) به حرکت در خواهد آمد.

رضا رضوی، مدیرعامل سازمان موقوفات آستان قدس رضوی در استان‌های یزد و کرمان نیز در ابتدای این مراسم بیان داشت: نخستین کتابخانه سیار اتوبوسی استان یزد در واقع سومین کتابخانه سیاری است که توسط آستان قدس در استان‌های یزد و کرمان راه‌اندازی شده که دو دستگاه قبلی در شهرهای رفسنجان و راور به بهره‌داری رسیده است.

وی افزود: سازمان موقوفات یزد و کرمان در نظر دارد با همکاری مسئولان و خیران این دو استان، عدد کتابخانه‌های سیار خود را به 8 دستگاه برساند تا مردم مناطق و روستاهایی که در استان‌های یزد و کرمان از نعمت کتابخانه محروم هستند، با کتاب و کتابخانه ارتباط پیدا کنند.

رضوی تصریح کرد: یکی از معضلاتی که امروز جامعه ما با آن دست به گریبان شده، ارتباط کم مردم با کتاب و مطالعه است و شاید یکی از علت‌های آن در دسترس نبودن کتاب‌های مفید و مطلوب باشد. هدف از راه‌اندازی کتابخانه‌های سیار نیز این بوده که فاصله بین مردم و کتاب را کاهش دهیم و کتاب در کم‌ترین زمان ممکن به دست علاقه‌مندان به مطالعه برسد.

مهدی جمالی‌نژاد، شهردار یزد نیز در سخنانی به نگرش مدیران شهری برای ارتقای سطح فرهنگی یزد اشاره کرد و گفت: در تعریف مفاهیم شهری، یزد به عنوان یک شهر «پایدار» شناخته می‌شود و تلاش برنامه‌ریزان شهری در این راستا است که یزد بر پایه علم و فناوری و دانش نوین شهری اداره شود.

وی با بیان اینکه یزد در بسیاری از عرصه‌های علمی و فرهنگی پیشتاز است، افزود: یکی از شاخص‌های شهر دانش‌محور، توسعه کتابخانه‌ها است که در حال حاضر یزد در بسیاری از شاخص‌های کتابخانه‌ای جایگاه نخست کشور را دارد و مسلماً در زمینه توسعه کتابخانه‌های سیار نیز می‌توانند در کشور پیشرو باشد.

در این مراسم همچنین معاون فرماندار یزد و مدیر کتابخانه وزیری به ایراد سخن پرداختند.

گفتنی است، نخستین کتابخانه سیار اتوبوسی استان به همت دفتر موقوفات آستان قدس رضوی یزد و با اختصاص یک دستگاه اتوبوس از سوی شهرداری راه‌اندازی شده و قرار است در روستاهای بخش مرکزی یزد به ارائه خدمت بپردازد. هزینه صرف شده برای تجهیز این کتابخانه‌ سیار نیز مبلغ 500 میلیون ریال بوده است.

 

منبع: روابط عمومی اداره کل

« كليه حقوق مادي و معنوي براي نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور محفوظ است »
Copyright © 2008 www.iranpl.ir. All rights reserved.